Mikael Cederbratt (M)

Mikael Cederbratt (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns norra
Titel Poliskommissarie.
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-11-17 – 2018-09-24
    • Suppleant 2006-12-06 – 2010-10-12
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2010-11-01 – 2014-11-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 06-. Suppleant socialutskottet 06-10 och justitieutskottet 14-. Ledamot Europarådets svenska delegation 10-14. Suppleant EU-nämnden 06-.
  • Föräldrar

    Kantorn Ingemar Cederbratt och sjuksköterskan Ulla Cederbratt.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, humanistisk linje, slutår 74. Polishögskolan, slutår 76.
  • Anställningar

    Polis, Rikspolisen 76-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Göteborg och Bohuslän 98. Ledamot, Migrationsverkets insynsråd 08-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, barn- och utbildningsnämnden, Strömstad 92-98 och omsorgsnämnden, Strömstad 99. Gruppledare, Moderaterna, Strömstad 92-99. Ledamot, landstingsstyrelsen, Bohuslandstinget 92-95. Regionråd, Västra Götalands region 00-06. Ordförande och vice ordförande, Bohustrafiken 93-98. Ordförande, Västtrafik 99-00.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaternas lokalförening 91-97. Styrelseledamot, Moderaternas länsförbund i Bohuslän 93-03 och Moderaternas länsförbund i norra Älvsborg 04-. Ordförande, Strömstad polisförening 89-02.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Levande donatorer

Skriftlig fråga 2008/09:266 av Cederbratt, Mikael (m)

den 19 november Fråga 2008/09:266 Levande donatorer av Mikael Cederbratt (m) till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson (m) Det är viktigt att bevara och helst öka organtillgången från levande donatorer. Ett ökat utbud för behövande av nya organ och vävnad innebär mindre mänskligt lidande

Inlämnad: 2008-11-19 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Hälsoeffekt av höjd snusskatt

Motion 2008/09:So529 av Jan R Andersson och Mikael Cederbratt (m)

Motion till riksdagen 2008/09:So529 av Jan R Andersson och Mikael Cederbratt (m) Hälsoeffekt av höjd snusskatt m1854 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av den höjda snusskattens hälsoeffekter. Motivering De senaste två åren har


Utskottsberedning: 2008/09:SoU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:So529 av Jan R Andersson och Mikael Cederbratt (m) (doc, 39 kB)

Levande organdonatorer

Motion 2008/09:So426 av Mikael Cederbratt (m)

Motion till riksdagen 2008/09:So426 av Mikael Cederbratt (m) Levande organdonatorer m1992 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en översyn av lagar och regelverk vad gäller ersättning till levande organdonatorer. Motivering Transplantationer


Utskottsberedning: 2008/09:SoU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:So426 av Mikael Cederbratt (m) (doc, 41 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.