Michael Hagberg (S)

Michael Hagberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Södermanlands län
Titel Ombudsman
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Deputerad 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-02
    • Deputerad 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2010-10-31
    • Ledamot 2005-01-24 – 2006-10-31
    • Suppleant 2003-03-13 – 2005-01-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2007/08:210 av Hagberg, Michael (s) 7 december 2007 Försvarsmaktens markområden, en lokal och regional resurs
Interpellationsdebatt 2007/08:127 av Hagberg, Michael (s) 27 november 2007 Miljöaspekter i hamnstrukturen
Statsministerns frågestund 26 april 2007 Statsministerns frågestund
Interpellationsdebatt 2006/07:186 av Hagberg, Michael (s) 19 januari 2007 Dödläge för skärgårdsutvecklingen

Försvarsmaktens informationskampanj

Skriftlig fråga 2009/10:900 av Hagberg, Michael (s)

den 16 juni Fråga 2009/10:900 Försvarsmaktens informationskampanj av Michael Hagberg (s) till försvarsminister Sten Tolgfors (m) Nyligen har Försvarsmakten startat en bred och dyr informationskampanj för att rekrytera till den nya yrkesarmén. Kampanjen består av actionfyllda filmer, helsidesannonser

Inlämnad: 2010-06-16 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Trädgårdsnäringen

Skriftlig fråga 2009/10:721 av Hagberg, Michael (s)

den 15 april Fråga 2009/10:721 Trädgårdsnäringen av Michael Hagberg (s) till jordbruksminister Eskil Erlandsson (c) Svensk trädgårdsnäring är en framtidsbransch och en viktig aktör för den svenska landsbygden. Växthusodlarna i hela landet bidrar med arbetstillfällen och gott miljötänkande,

Inlämnad: 2010-04-15 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

med anledning av prop. 2009/10:160 Modern personalförsörjning för ett användbart försvar – vissa frågor om Försvarsmaktens personal

Motion 2009/10:Fö1 av Anders Karlsson m.fl. (s, mp, v)

Motion till riksdagen 2009/10:Fö1 av Anders Karlsson m.fl. (s, mp, v) med anledning av prop. 2009/10:160 Modern personalförsörjning för ett användbart försvar – vissa frågor om Försvarsmaktens personal s64045 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2009/10:160. Motivering Målet för den rödgröna


Utskottsberedning: 2009/10:FöU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Fö1 av Anders Karlsson m.fl. (s, mp, v) (doc, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.