Mia Franzén (FP)

Mia Franzén (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel jur.kand
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-01-17

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2002-12-10 – 2007-01-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:LU27 30 maj 2006 Nya vårdnadsregler
Debatt om förslag 2005/06:LU14 8 mars 2006 Ersättningsrättsliga frågor

Krav på indrivning riktade mot barn

Skriftlig fråga 2005/06:2115 av Franzén, Mia (fp)

den 8 september Fråga 2005/06:2115 av Mia Franzén (fp) till justitieminister Thomas Bodström (s) Krav på indrivning riktade mot barn Nu kommer det rapporter som visar att kronofogden har skickat skuldebrev till minderåriga barn med krav på återbetalning, där föräldrarna har avlidit. Kronofogden

Inlämnad: 2006-09-08 Besvarare: Thomas Bodström (S)

med anledning av prop. 2005/06:105 Trygga konsumenter som handlar hållbart – Konsumentpolitikens mål och inriktning

Motion 2005/06:L22 av Martin Andreasson m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till mål för konsumentpolitiken. Riksdagen beslutar om ny målstruktur för konsumentpolitiken i enlighet med vad som anges i motionen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om nya indikatorer för konsumentpolitiken. Riksdagen


Utskottsberedning: 2005/06:LU33
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): 14 avslag

Motion 2005/06:L22 av Martin Andreasson m.fl. (fp) (doc, 97 kB)

med anledning av prop. 2005/06:186 Ersättning till ledande befattningshavare i näringslivet

Motion 2005/06:L27 av Jan Ertsborn m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i proposition 2005/06:186 Ersättning till ledande befattningshavare i näringslivet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att de principer som regeringen enligt propositionen vill införa i näringslivet i första


Utskottsberedning: 2005/06:LU31
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:L27 av Jan Ertsborn m.fl. (fp) (doc, 50 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.