Metin Ataseven(M)

Metin Ataseven (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Jur.kand.
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-01-01 – 2014-09-29
    • Statsrådsersättare 2012-08-16 – 2012-12-31
    • Statsrådsersättare 2012-03-19 – 2012-08-15
    • Ersättare 2010-10-06 – 2012-03-18
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nya vårdnadsregler

Motion 2013/14:C452 av Fredrik Schulte m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:C452 av Fredrik Schulte m.fl. (M) Nya vårdnadsregler M1770 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga en översyn av reglerna om vårdnad. Motivering Svenska vårdnadsregler innehåller en rad allvarliga strukturella


Utskottsberedning: 2013/14:CU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:C452 av Fredrik Schulte m.fl. (M) (doc, 67 kB)

Avskaffa fribeloppet

Motion 2013/14:Ub462 av Metin Ataseven och Lotta Olsson (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub462 av Metin Ataseven och Lotta Olsson (M) Avskaffa fribeloppet M1518 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om fribeloppet när det gäller den del i studiemedlen som utgörs av lån. Motivering Antalet unga som vill


Utskottsberedning: 2013/14:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub462 av Metin Ataseven och Lotta Olsson (M) (doc, 55 kB)

Avskaffa preskriptionstiden för sexualbrott mot barn

Motion 2013/14:Ju369 av Metin Ataseven (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju369 av Metin Ataseven (M) Avskaffa preskriptionstiden för sexualbrott mot barn M1709 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att avskaffa preskriptionstiden för sexualbrott mot barn. Motivering Idag har vi en


Utskottsberedning: 2013/14:JuU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ju369 av Metin Ataseven (M) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.