Meeri Wasberg (S)

Meeri Wasberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Arbetsförmedlare
Född år 1973

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-08-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2009-10-26 – 2009-11-27
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2011-03-01 – 2011-08-01
    • Ersättare 2009-11-28 – 2010-03-01
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2011-05-04 – 2011-08-01
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2011-05-04 – 2011-08-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2012-09-28 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2011-03-01 – 2011-04-12
    • Extra suppleant 2009-10-26 – 2009-11-27
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2009-11-30 – 2010-03-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2013-01-15 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Lärarlegitimationsdilemma

Skriftlig fråga 2013/14:667 av Meeri Wasberg (S)

Fråga 2013/14:667 Lärarlegitimationsdilemma av Meeri Wasberg (S) till Utbildningsminister Jan Björklund (FP) Skolan är något som engagerar många, och vi är nog helt överens om att en viktig förutsättning för att barn och unga ska få de kunskaper de har rätt till är kunniga och engagerade lärare. Utfärdandet

Inlämnad: 2014-06-05 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:667 av Meeri Wasberg (S) (pdf, 78 kB)

Utökat meddelarskydd

Skriftlig fråga 2013/14:588 av Meeri Wasberg (S)

Fråga 2013/14:588 Utökat meddelarskydd av Meeri Wasberg (S) till Justitieminister Beatrice Ask (M) Behovet av meddelarskydd i offentligt finansierad privat verksamhet är stort. Allt fler välfärdsverksamheter bedrivs i privat regi där de anställda har ett sämre skydd om de behöver slå larm om missförhållanden än

Inlämnad: 2014-04-25 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Skriftlig fråga 2013/14:588 av Meeri Wasberg (S) (pdf, 76 kB)

Personaltillgången i äldreomsorgen

Interpellation 2013/14:423 av Meeri Wasberg (S)

Interpellation 2013/14:423 Personaltillgången i äldreomsorgen av Meeri Wasberg (S) till Statsrådet Maria Larsson (KD) Sverige står inför stora utmaningar när det gäller vård och omsorg om våra äldre, nu och i framtiden. En av dessa utmaningar handlar om att få fler händer i vården. Till viss del är det naturligtvis

Inlämnad: 2014-04-04 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Personaltillgången i äldreomsorgen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.