Max Andersson (MP)

Max Andersson (MP)

Europaparlamentariker

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1973

Aktuella uppdrag

    • Europaparlamentet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2014-07-01 – 2019-07-01
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-12-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-12-20 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-12-21 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Finansiering av internationella klimatåtgärder

Skriftlig fråga 2007/08:1646 av Andersson, Max (mp)

den 12 september Fråga 2007/08:1646 Finansiering av internationella klimatåtgärder av Max Andersson (mp) till statsminister Fredrik Reinfeldt (m) En av de svåra frågorna i de internationella klimatförhandlingarna är hur åtgärder i utvecklingsländer ska finansieras. Många kommer att

Inlämnad: 2008-09-12 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Hanteringen på FRA av informationsfrågor

Skriftlig fråga 2007/08:1548 av Andersson, Max (mp)

den 14 augusti Fråga 2007/08:1548 Hanteringen på FRA av informationsfrågor av Max Andersson (mp) till försvarsminister Sten Tolgfors (m) En viktig del i debatten om FRA-lagen är om all kommunikation som passerar Sveriges gränser ska skickas till FRA för avlyssning. I en chatt som

Inlämnad: 2008-08-14 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Den fredsbevarande snabbinsatsstyrkan Shirbrig

Skriftlig fråga 2007/08:1462 av Andersson, Max (mp)

den 7 juli Fråga 2007/08:1462 Den fredsbevarande snabbinsatsstyrkan Shirbrig av Max Andersson (mp) till försvarsminister Sten Tolgfors (m) Den internationella fredsbevarande snabbinsatsstyrkan Shirbrig, Multinational Standby High-readiness Brigade for UN Operations, grundades 1996 som

Inlämnad: 2008-07-07 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.