Max Andersson (MP)

Max Andersson (MP)

Europaparlamentariker

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1973

Aktuella uppdrag

    • Europaparlamentet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2014-07-01 – 2019-07-01
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-12-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-12-20 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-12-21 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2009/10:114 Strategisk exportkontroll 2009 – krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2009/10:U11 av Urban Ahlin m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:U11 av Urban Ahlin m.fl. (s, v, mp) med anledning av skr. 2009/10:114 Strategisk exportkontroll 2009 – krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden -s92024 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2009/10:UU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:U11 av Urban Ahlin m.fl. (s, v, mp) (doc, 57 kB)

med anledning av prop. 2009/10:84 Svenskt deltagande i Europeiska unionens marina insats utanför Somalias kust (operation Atalanta)

Motion 2009/10:U6 av Hans Linde m.fl. (v, s, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:U6 av Hans Linde m.fl. (v, s, mp) med anledning av prop. 2009/10:84 Svenskt deltagande i Europeiska unionens marina insats utanför Somalias kust (operation Atalanta) -v024 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om FN:s


Utskottsberedning: 2009/10:UFöU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:U6 av Hans Linde m.fl. (v, s, mp) (doc, 57 kB)

FN-konventionen om skydd mot påtvingade försvinnanden

Skriftlig fråga 2009/10:249 av Andersson, Max (mp)

den 27 november Fråga 2009/10:249 FN-konventionen om skydd mot påtvingade försvinnanden av Max Andersson (mp) till utrikesminister Carl Bildt (m) FN:s generalförsamling antog en konvention om skydd mot påtvingade försvinnanden december 2006 och Sverige skrev under konventionen våren

Inlämnad: 2009-11-27 Besvarare: Carl Bildt (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.