Max Andersson (MP)

Max Andersson (MP)

Europaparlamentariker

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1973

Aktuella uppdrag

    • Europaparlamentet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2014-07-01 – 2019-07-01
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-12-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-12-20 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-12-21 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

EU:s centralisering

Interpellation 2007/08:67 av Andersson, Max (mp)

den 22 oktober Interpellation 2007/08:67 EU:s centralisering av Max Andersson (mp) till statsrådet Cecilia Malmström (fp) Under valrörelsen 2006 lovade den borgerliga alliansen att man skulle försöka göra EU smalare och vassare. Detta vallöfte skrevs sedan in i regeringsförklaringen av

Inlämnad: 2007-10-22 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: EU:s centralisering

Regeringens linje inför omförhandlingarna av EU-konstitutionen

Interpellation 2006/07:493 av Andersson, Max (mp)

den 26 april Interpellation 2006/07:493 Regeringens linje inför omförhandlingarna av EU-konstitutionen av Max Andersson (mp) till statsrådet Cecilia Malmström (fp) Mycket tyder på att EU kommer att försöka omförhandla EU-konstitutionen nu under våren. Det tyska ordförandeskapets mål

Inlämnad: 2007-04-26 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens linje inför omförhandlingarna av EU-konstitutionen

Risk för den personliga integriteten

Interpellation 2006/07:255 av Andersson, Max (mp)

den 25 januari Interpellation 2006/07:255 Risk för den personliga integriteten av Max Andersson (mp) till justitieminister Beatrice Ask (m) Enligt uppgifter i Sydsvenska Dagbladet den 21 januari 2007 under rubriken Utlänningar ska kollas rutinmässigt är den så kallade inre utlänningskontrollen

Inlämnad: 2007-01-25 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Risk för den personliga integriteten

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.