Maud Olofsson (C)

Maud Olofsson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västerbottens län
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-09-30 – 2011-09-30
    • Ledig 2006-10-06 – 2011-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-05
    • Centerpartiet

    • Partiledare 2001-03-19 – 2011-09-23
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-10
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Näringsdepartementet

    • Närings- och energiminister 2010-10-06 – 2011-09-29
    • Näringsminister 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Subventioner till ny kärnkraft

Interpellation 2010/11:222 av Örnfjäder, Krister (S)

den 21 februari Interpellation 2010/11:222 Subventioner till ny kärnkraft av Krister Örnfjäder S till närings- och energiminister Maud Olofsson C Riksdagen biföll i juni 2010 med knapp majoritet regeringens proposition Kärnkraften förutsättningar för generationsskifte prop. 2009/10:172, bet. 2009/10:NU26, rskr

Inlämnad: 2011-02-21 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Subventioner till ny kärnkraft

Gruvindustrin som utvecklingskraft

Interpellation 2010/11:166 av Bucht, Sven-Erik (S)

den 31 januari Interpellation 2010/11:166 Gruvindustrin som utvecklingskraft av Sven-Erik Bucht S till närings- och energiminister Maud Olofsson C Gruvindustrin har varit en viktig förutsättning för Sveriges utveckling ända sedan medeltiden. Industrin har tillgodosett samhällets behov av metaller, utvecklat regioner

Inlämnad: 2011-01-31 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Gruvindustrin som utvecklingskraft

Situationen för Sveriges företagare

Interpellation 2009/10:472 av Eneroth, Tomas (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:472 Situationen för Sveriges företagare av Tomas Eneroth s till näringsminister Maud Olofsson c I valmanifestet från 2006 skrev de borgerliga partierna: Vi vill främja initiativkraft i alla samhällssektorer, inte minst genom att uppmuntra entreprenörskap och företagsamhet.Sedan

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Situationen för Sveriges företagare

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.