Maud Ekendahl (M)

Maud Ekendahl (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel företagssköterska
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-10-01 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1995-10-04 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2004-10-01 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-03-21
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2004-10-01 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2001/02:37 av Ekendahl, Maud (m) 30 oktober 2001 häktessituationen

med anledning av skr. 2005/06:205 Folkhälsopolitik för jämlikhet i hälsa och hållbar tillväxt

Motion 2005/06:So52 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utanförskapet på den svenska arbetsmarknaden. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om delaktighet och inflytande i samhället. Riksdagen tillkännager för regeringen som

2006-06-13

Motion 2005/06:So52 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. (m) (doc, 58 kB)

Tandvårdsförsäkringen för äldre

Skriftlig fråga 2005/06:1668 av Ekendahl, Maud (m)

den 19 maj Fråga 2005/06:1668 av Maud Ekendahl (m) till statsrådet Ylva Johansson (s) Tandvårdsförsäkringen för äldre Riksrevisionen har granskat utformningen av tandvårdsförsäkringen för äldre. I de slutsatser som framförs riktas kritik mot att konstruktionen av reformen leder till

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Ylva Johansson (S)

med anledning av prop. 2005/06:195 Elektroniska kommunikationstjänster m.m. inom psykiatrisk tvångsvård

Motion 2005/06:So48 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om möjligheten att omhänderta vissa föremål. Omhändertagande av farliga föremål Vi välkomnar att regeringen efter flera års diskussioner nu sätter ned foten och föreslår möjligheter till beslut om inskränkningar


Utskottsberedning: 2005/06:SoU28
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:So48 av Cristina Husmark Pehrsson m.fl. (m) (doc, 42 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.