Matz Hammarström (MP)

Matz Hammarström (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel gymnasielärare
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 1998-12-18
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2000-06-15 – 2002-09-23
    • Suppleant 2000-06-15 – 2002-09-29
    • Ledamot 1999-01-01 – 2000-06-15
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2001-11-14 – 2002-09-29
    • Ledamot 2001-04-04 – 2001-10-18
    • Suppleant 1999-01-01 – 2001-04-03
    • Suppleant 1999-01-01 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-10-20 – 2000-10-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

biogas som drivmedel

Skriftlig fråga 2001/02:1227 av Hammarström, Matz (mp)

den 23 maj Fråga 2001/02:1227 av Matz Hammarström (mp) till näringsminister Björn Rosengren om biogas som drivmedel Riksdagen har avsatt medel för projekt som främjar en kostnadseffektiv utveckling av produktion, distribution och användning av biogas för fordonsdrift. Energimyndigheten har fått i uppdrag

Inlämnad: 2002-05-23 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

med anledning av prop. 2001/02:100 2002 års ekonomiska vårproposition

Motion 2001/02:Fi41 av Matz Hammarström m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2001/02:Fi41 av Matz Hammarström m.fl. (mp) med anledning av prop. 2001/02:100 2002 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ytterligare insatser för ökad hälsa i arbetslivet; behovet av livsstilsförändringar,


Utskottsberedning: 2001/02:FiU27 2001/02:SfU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

med anledning av skr. 2001/02:166 Barnpolitiken - arbetet med strategin för att förverkliga FN:s konvention om barnets rättigheter

Motion 2001/02:So51 av Lotta N Hedström m.fl. (mp, m)

Motion till riksdagen 2001/02:So51 av Lotta N Hedström m.fl. (mp, m) med anledning av skr. 2001/02:166 Barnpolitiken - arbetet med strategin för att förverkliga FN:s konvention om barnets rättigheter 1  Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning  35 2 Förslag till riksdagsbeslut  36 3 Inledning  36 4 Kommande


Utskottsberedning: 2001/02:SoU23
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.