Mattias Vepsä (S)

Mattias Vepsä (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-09-25 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-05-29 – 2017-07-27
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2017-06-16 – 2017-06-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-05-18 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2017-06-16 – 2017-06-30
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2017-07-01 – 2017-07-27
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2017-07-01 – 2017-07-27
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 24 maj 2018 Frågestund
Frågestund 22 mars 2018 Frågestund
Frågestund 8 mars 2018 Frågestund
Debatt om förslag 2017/18:KrU2 1 mars 2018 Idrott, friluftsliv och folkbildning

Inför ett 90-procentsmål för antalet tillsvidareanställda i offentlig sektor

Motion 2017/18:1088 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1088 av Teres Lindberg m.fl. S Inför ett 90-procentsmål för antalet tillsvidareanställda i offentlig sektor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett 90-procentsmål för tillsvidareanställningar i offentlig sektor och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:AU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1088 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:1088 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Ansvaret för ökad kontroll hos gynekolog

Motion 2017/18:773 av Anders Österberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:773 av Anders Österberg m.fl. S Ansvaret för ökad kontroll hos gynekolog Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda förutsättningarna för att alla landsting ska erbjuda alla livmoderbärare gynekologisk hälsokontroll och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:773 av Anders Österberg m.fl. (S) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:773 av Anders Österberg m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Se över statsbidraget till Skansen

Motion 2017/18:840 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:840 av Teres Lindberg m.fl. S Se över statsbidraget till Skansen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över statsbidraget till Skansen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Skansen är världens äldsta friluftsmuseum, grundat


Utskottsberedning: 2017/18:KrU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:840 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:840 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.