Mattias Jonsson (S)

Mattias Jonsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 263
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.jonsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 14-. Suppleant justitieutskottet 10-, näringsutskottet 10-14 och trafikutskottet 14-. Suppleant riksdagsstyrelsen 14-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, el-telelinjen 91. Komvux, teknisk linje 92.
  • Anställningar

    PLM, Lysekil 93. Marinverkstan 94. Volvo Cars, Uddevalla 96-03. Ombudsman, IF Metall, Göteborg 03-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lysekil 91-97. Ersättare/ledamot, socialnämnden, Lysekil 91-97. Kommunfullmäktig, Stenungsund 02-05. Ersättare, Majornas distriktsstyrelse, Göteborg 06-10. Ersättare, byggnadsnämnden, Göteborg 08-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Metallklubben, Volvo Cars, Uddevalla 98-03. Ordförande, IF Metall, Göteborgs socialdemokratiska förening 05-. Ledamot, socialdemokratiska distriktsstyrelsen, Göteborg 06-. Ersättare, LO, Göteborg 04-. Ersättare, Folkets Hus styrelse, Göteborg 06-.
  • Bostadsort

    Göteborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Västsvenska paketet

Skriftlig fråga 2013/14:770 av Mattias Jonsson (S)

Fråga 2013/14:770 Västsvenska paketet av Mattias Jonsson (S) till Finansminister Anders Borg (M) Den 20 augusti meddelade kommunalrådet Martin Wannholt i Göteborg, med ansvar för infrastruktur, att han inte vill se Västlänken i det så kallade västsvenska paketet. Martin Wannholt ser uppenbarligen inte behovet

Inlämnad: 2014-08-21 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2013/14:770 av Mattias Jonsson (S) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2013/14:232 Utökade befogenheter för civilanställda inom Polismyndigheten och Ekobrottsmyndigheten

Motion 2013/14:Ju29 av Morgan Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju29 av Morgan Johansson m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:232 Utökade befogenheter för civilanställda inom Polismyndigheten och Ekobrottsmyndigheten 201314S35009 med anledning av proposition 2013 14 232 Utökade befogenheter för civilanställda inom Polismyndigheten och Ekobrottsmyndigheten Förslag


Utskottsberedning: 2014/15:JuU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ju29 av Morgan Johansson m.fl. (S) (doc, 48 kB)

med anledning av proposition 2013/14:232 Utökade befogenheter för civilanställda inom Polismyndigheten och Ekobrottsmyndigheten

Motion 2013/14:29 av Elin Lundgren m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju29 avElin Lundgren m.fl. (S) med anledning av proposition 2013/14:232 Utökade befogenheter för civilanställda inom Polismyndigheten och Ekobrottsmyndigheten [~ konvertering pågår ~]


Utskottsberedning: 2014/15:JuU3

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.