Mattias Jonsson (S)

Mattias Jonsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 263
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.jonsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 14-. Suppleant justitieutskottet 10-, näringsutskottet 10-14 och trafikutskottet 14-. Suppleant riksdagsstyrelsen 14-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, el-telelinjen 91. Komvux, teknisk linje 92.
  • Anställningar

    PLM, Lysekil 93. Marinverkstan 94. Volvo Cars, Uddevalla 96-03. Ombudsman, IF Metall, Göteborg 03-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lysekil 91-97. Ersättare/ledamot, socialnämnden, Lysekil 91-97. Kommunfullmäktig, Stenungsund 02-05. Ersättare, Majornas distriktsstyrelse, Göteborg 06-10. Ersättare, byggnadsnämnden, Göteborg 08-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Metallklubben, Volvo Cars, Uddevalla 98-03. Ordförande, IF Metall, Göteborgs socialdemokratiska förening 05-. Ledamot, socialdemokratiska distriktsstyrelsen, Göteborg 06-. Ersättare, LO, Göteborg 04-. Ersättare, Folkets Hus styrelse, Göteborg 06-.
  • Bostadsort

    Göteborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tiggeri

Interpellation 2012/13:509 av Jonsson, Mattias (S)

den 29 augusti Interpellation 2012/13:509 Tiggeri av Mattias Jonsson (S) till statsrådet Maria Larsson (KD) Tiggande människor har blivit vanligare i Sveriges största städer, men även i medelstora och mindre städer kan man se detta från och till. De stora sociala skillnaderna i Europa

Inlämnad: 2013-08-29 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Tiggeri

Överutnyttjande av lönebidragsanställningar

Interpellation 2012/13:371 av Jonsson, Mattias (S)

den 10 april Interpellation 2012/13:371 Överutnyttjande av lönebidragsanställningar av Mattias Jonsson (S) till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström (M) I februari debatterade jag i riksdagens kammare med arbetsmarknadsminister Hillevi Engström om hur det kommer sig att Arbetsförmedlingen

Inlämnad: 2013-04-10 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Överutnyttjande av lönebidragsanställningar

med anledning av prop. 2012/13:115 En ny kameraövervakningslag

Motion 2012/13:Ju22 av Morgan Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:Ju22 av Morgan Johansson m.fl. (S) med anledning av prop. 2012/13:115 En ny kameraövervakningslag S33006 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kameraövervakning på platser som allmänheten har tillträde till. Riksdagen


Utskottsberedning: 2012/13:JuU22
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2012/13:Ju22 av Morgan Johansson m.fl. (S) (doc, 62 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.