Mattias Jonsson (S)

Mattias Jonsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 129
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.jonsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 14-. Suppleant justitieutskottet 10-, näringsutskottet 10-14 och trafikutskottet 14-. Suppleant riksdagsstyrelsen 14-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, el-telelinjen 91. Komvux, teknisk linje 92.
  • Anställningar

    PLM, Lysekil 93. Marinverkstan 94. Volvo Cars, Uddevalla 96-03. Ombudsman, IF Metall, Göteborg 03-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lysekil 91-97. Ersättare/ledamot, socialnämnden, Lysekil 91-97. Kommunfullmäktig, Stenungsund 02-05. Ersättare, Majornas distriktsstyrelse, Göteborg 06-10. Ersättare, byggnadsnämnden, Göteborg 08-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Metallklubben, Volvo Cars, Uddevalla 98-03. Ordförande, IF Metall, Göteborgs socialdemokratiska förening 05-. Ledamot, socialdemokratiska distriktsstyrelsen, Göteborg 06-. Ersättare, LO, Göteborg 04-. Ersättare, Folkets Hus styrelse, Göteborg 06-.
  • Bostadsort

    Göteborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Farledsfördjupning i Göteborgs hamn som nationellt intresse

Motion 2017/18:2199 av Johan Büser och Mattias Jonsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2199 av Johan Büser och Mattias Jonsson båda S Farledsfördjupning i Göteborgs hamn som nationellt intresse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över behovet av en farledsfördjupning i Göteborgs hamn och tillkännager


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2199 av Johan Büser och Mattias Jonsson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2199 av Johan Büser och Mattias Jonsson (båda S) (pdf, 73 kB)

Modern järnväg Göteborg–Borås

Motion 2017/18:2182 av Mattias Jonsson och Petter Löberg (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2182 av Mattias Jonsson och Petter Löberg båda S Modern järnväg GöteborgBorås Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen fortsätta undersöka möjligheterna för en ny stambana mellan Göteborg och Borås och tillkännager


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2182 av Mattias Jonsson och Petter Löberg (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2182 av Mattias Jonsson och Petter Löberg (båda S) (pdf, 74 kB)

Infrastruktur i Västsverige

Motion 2017/18:2133 av Mattias Jonsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2133 av Mattias Jonsson m.fl. S Infrastruktur i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för att skapa en bättre infrastruktur i Västsverige och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2133 av Mattias Jonsson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2133 av Mattias Jonsson m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.