Mats Pertoft(MP)

Mats Pertoft (MP)

Tillgänglig ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län
Titel Lärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2016-08-06

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2015-12-11 – 2016-08-06
    • Ordinarie 2011-09-15 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Miljöpartiet de gröna

    • Kvittningsman 2006-10-04 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Vice ordförande 2015-12-11 – 2016-08-06
    • Extra suppleant 2015-12-11 – 2016-08-06
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2011-09-20 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2011-11-07 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2008-01-24 – 2008-10-01
    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-08-16
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2008-10-01 – 2009-01-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

PKU-registret

Skriftlig fråga 2015/16:1442 av Mats Pertoft (MP)

Fråga 2015/16:1442 PKU-registret av Mats Pertoft (MP) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Regeringen beslutade den 26 maj 2016 om ett kommittédirektiv ”En ändamålsenlig reglering för biobanker” (Dir. 2016:41) genom vilket en särskild utredare ska göra en översyn av den lagstiftning som reglerar hanteringen av humanbiologiskt

Inlämnad: 2016-07-08 Svarsdatum: 2016-07-25 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1442 av Mats Pertoft (MP) (pdf, 76 kB)

Ridsport som friskvård

Skriftlig fråga 2013/14:632 av Mats Pertoft (MP)

Fråga 2013/14:632 Ridsport som friskvård av Mats Pertoft (MP) till Finansminister Anders Borg (M) Ridsporten är en viktig källa till upplevelser och avkoppling för många människor, särskilt kvinnor. Ca 750 000 människor rider regelbundet, och av dessa är ca 400 000 kvinnor. Ytterligare en halv miljon människor

Inlämnad: 2014-05-20 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2013/14:632 av Mats Pertoft (MP) (pdf, 77 kB)

Möjligheten för småföretagare att göra avdrag för lokaler

Skriftlig fråga 2013/14:614 av Mats Pertoft (MP)

Fråga 2013/14:614 Möjligheten för småföretagare att göra avdrag för lokaler av Mats Pertoft (MP) till Finansminister Anders Borg (M) Det har under senare tid blivit allt svårare att dra av lokalkostnader för småföretag som drivs i anslutning till hemmet. Det är väl vanligt att små företag och nystartade företag

Inlämnad: 2014-05-15 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2013/14:614 av Mats Pertoft (MP) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.