Mats Lindberg (S)

Mats Lindberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel ombudsman
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1986-03-01 – 2001-02-28
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-02-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1986-10-07 – 1991-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1988-11-07 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-30
    • Vice ordförande 1994-10-13 – 1998-10-05
    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-10-12
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2001-02-28
    • Ledamot 1996-10-31 – 1998-10-05
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2000-07-01 – 2001-02-28
    • Besvärsnämnden

    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Idrott och hälsa i skolan

Motion 2000/01:Ub318 av Lena Sandlin-Hedman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2000/01:Ub318 av Sandlin-Hedman, Lena s Idrott och hälsa i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av att stärka hälso- och idrottsundervisningen i skolan. Motivering Rapport efter rapport signalerar att vi måste


Utskottsberedning: -2000/01:UbU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ekobrottsmyndighetskontor för norra Sverige till Umeå

Motion 2000/01:Ju302 av Carin Lundberg och Mats Lindberg (s)

Motion till riksdagen 2000/01:Ju302 av Lundberg, Carin s Ekobrottsmyndighetskontor för norra Sverige till Umeå Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om förläggning av ekobrottsmyndighetskontor till Umeå Motivering Enligt mediauppgifter har en ökning


Utskottsberedning: -2000/01:JuU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Pilotutbildning

Motion 2000/01:Fö329 av Birgitta Ahlqvist m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2000/01:Fö329 av Ahlqvist, Birgitta s Pilotutbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Norrland som Europas norra utbildningsplats för piloter. Motivering I dag saknar många europeiska länder möjlighet att själva bedriva


Utskottsberedning: -2000/01:FöU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.