Mats Johansson(M)

Mats Johansson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Redaktör
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2010-11-01 – 2013-03-22

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Staty av Raoul Wallenberg i riksdagen

Motion 2013/14:K257 av Mats Johansson (M)

Motion till riksdagen 2013/14:K257 av Mats Johansson (M) Staty av Raoul Wallenberg i riksdagen M1488 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för riksdagsstyrelsen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga att uppföra en staty av Raoul Wallenberg i riksdagen. Motivering Raoul Wallenberg


Utskottsberedning: 2013/14:KU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:K257 av Mats Johansson (M) (doc, 54 kB)

Raoul Wallenberg-staty i riksdagen

Motion 2012/13:K245 av Mats Johansson (M)

Motion till riksdagen 2012/13:K245 av Mats Johansson (M) Raoul Wallenberg-staty i riksdagen M1715 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för riksdagsstyrelsen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga en staty av Raoul Wallenberg i riksdagen. Motivering Raoul Wallenberg föddes 1912.


Utskottsberedning: 2012/13:KU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:K245 av Mats Johansson (M) (doc, 57 kB)

Presstöd

Motion 2011/12:K379 av Hans Wallmark och Mats Johansson (M)

Motion till riksdagen 2011/12:K379 av Hans Wallmark och Mats Johansson (M) Presstöd M0598 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en fortsatt nedtrappning av det statliga presstödet med målet att stödet avskaffas. Motivering Frågan om det svenska


Utskottsberedning: 2011/12:KU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:K379 av Hans Wallmark och Mats Johansson (M) (doc, 48 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.