Mats Green (M)

Mats Green (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jönköpings län, plats 255
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mats.green[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-03-24 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-03-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant civilutskottet 14- och försvarsutskottet 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Investeringsstöd för hyresrätter

Skriftlig fråga 2018/19:486 av Mats Green (M)

Fråga 2018/19:486 Investeringsstöd för hyresrätter av Mats Green M till Statsrådet Per Bolund MP Det blir alltmer uppenbart att bostadskrisen slår mot hela Sverige. Unga kan inte kan flytta dit där jobb och studier finns, äldre upplever sig inte ha råd att sälja sina hus, företag kan inte rekrytera och växa, och många

Inlämnad: 2019-04-03 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:486 av Mats Green (M) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2018/19:56 Nya EU-regler om aktieägares rättigheter

Motion 2018/19:3048 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3048 av Mats Green m.fl. M med anledning av prop. 2018/19:56 Nya EU-regler om aktieägares rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i den del som rör styrelsens skyldighet att i ett noterat aktiebolag för varje räkenskapsår ta fram en särskild rapport


Utskottsberedning: 2018/19:CU16

Motion 2018/19:3048 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3048 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2018/19:50 Makars och sambors förmögenhetsförhållanden i internationella situationer

Motion 2018/19:3040 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3040 av Mats Green m.fl. M med anledning av prop. 2018/19:50 Makars och sambors förmögenhetsförhållanden i internationella situationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över lagstiftningen som rör äktenskap i syfte att utreda om


Utskottsberedning: 2018/19:CU14

Motion 2018/19:3040 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3040 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.