Mats Green(M)

Mats Green (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jönköpings län, plats 325
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864610
E-post mats.green[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2017-03-24 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-03-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kommunernas ansvar för bostadsförsörjningen

Interpellation 2017/18:138 av Mats Green (M)

Interpellation 2017/18:138 Kommunernas ansvar för bostadsförsörjningen av Mats Green (M) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) ”Min uppgift som bostadsminister är att sätta krav på kommunerna att bygga”. En bostadsministers uppgift är att underlätta byggandet i kommunerna. Bostadskrisen ska hanteras – inte kommenteras.

Inlämnad: 2017-11-10 Svarsdatum: 2017-11-21 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2017/18:138 av Mats Green (M) (pdf, 90 kB)

Social housing

Interpellation 2017/18:128 av Mats Green (M)

Interpellation 2017/18:128 Social housing av Mats Green (M) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) Bostadsminister Peter Eriksson (MP) uttalade i en intervju i Dagens industri den 2 november 2017 att bostadspolitiken behöver förändras. Bland annat nämner statsrådet att särskilda lågprisbostäder, i internationella

Inlämnad: 2017-11-09 Svarsdatum: 2017-11-21 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2017/18:128 av Mats Green (M) (pdf, 75 kB)

Friskvårdsavdrag för golf och ridning

Motion 2017/18:3231 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3231 av Cecilia Widegren m.fl. (M) Friskvårdsavdrag för golf och ridning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att inkludera ridsport och golf som en del av friskvårdsförmånen och tillkännager detta för


Utskottsberedning: SkU

Motion 2017/18:3231 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3231 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 62 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.