Mats Gerdau (M)

Mats Gerdau (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-12-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-11-02 – 2012-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-20
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-11-16
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2012-12-31
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2010-10-12 – 2012-10-31
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2011/12:SoU23 11 juni 2012 Ändrad könstillhörighet
Debatt om förslag 2011/12:SoU14 18 april 2012 Hälso- och sjukvårdsfrågor samt tandvårdsfrågor
Debatt om förslag 2011/12:SoU26 29 mars 2012 Assisterad befruktning

Frivux

Motion 2012/13:Ub396 av Mats Gerdau och Helena Bouveng (M)

Motion till riksdagen 2012/13:Ub396 av Mats Gerdau och Helena Bouveng (M) Frivux M1301 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att skapa valfrihet inom vuxenutbildningen. Motivering Valfrihetsreformerna i skolan har varit efterlängtade och framgångsrika.


Utskottsberedning: 2012/13:UbU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Ub396 av Mats Gerdau och Helena Bouveng (M) (doc, 55 kB)

Utökade utbildningsinsatser på statens ungdomshem

Motion 2012/13:So499 av Mats Gerdau och Helena Bouveng (M)

Motion till riksdagen 2012/13:So499 av Mats Gerdau och Helena Bouveng (M) Utökade utbildningsinsatser på statens ungdomshem M1299 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över att de intagna får tillräcklig utbildning på Statens institutionsstyrelses


Utskottsberedning: 2012/13:SoU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:So499 av Mats Gerdau och Helena Bouveng (M) (doc, 55 kB)

Enklare att adoptera

Motion 2012/13:So498 av Mats Gerdau (M)

Motion till riksdagen 2012/13:So498 av Mats Gerdau (M) Enklare att adoptera M1303 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att underlätta inhemska adoptioner. Motivering Jag anser att det bör bli enklare att adoptera barn i Sverige. Alla barn


Utskottsberedning: 2012/13:SoU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:So498 av Mats Gerdau (M) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.