Mats G Nilsson (M)

Mats G Nilsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-12-01 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-11-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2007/08:UU9 11 juni 2008 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik
Frågestund 24 januari 2008 Frågestund
Debatt om förslag 2006/07:SfU1 19 december 2006 Utgiftsområdena 10, 11 och 12 inom socialförsäkringsområdet

med anledning av prop. 2009/10:147 Skärpta straff för allvarliga våldsbrott m.m.

Motion 2009/10:Ju12 av Mats G Nilsson (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju12 av Mats G Nilsson (m) med anledning av prop. 2009/10:147 Skärpta straff för allvarliga våldsbrott m.m. m2011 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att man inte ska kunna tjäna pengar på sitt brott . Motivering Det


Utskottsberedning: 2009/10:JuU32
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ju12 av Mats G Nilsson (m) (doc, 48 kB)

Demokrati och mänskliga rättigheter i Iran

Motion 2009/10:U346 av Annelie Enochson m.fl. (kd, fp, m, c)

Motion till riksdagen 2009/10:U346 av Annelie Enochson m.fl. (kd, fp, m, c) Demokrati och mänskliga rättigheter i Iran Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att verka för att Iran ska leva upp till sina internationella


Utskottsberedning: 2009/10:UU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:U346 av Annelie Enochson m.fl. (kd, fp, m, c) (doc, 44 kB)

Medlemskap i Nato

Motion 2009/10:U329 av Mats G Nilsson m.fl. (m, c, fp, kd)

Motion till riksdagen 2009/10:U329 av Mats G Nilsson m.fl. (m, c, fp, kd) Medlemskap i Nato -m902 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om svenskt medlemskap i Nato. Motivering Svensk säkerhetspolitik har en tydlig organisatorisk prägel av ett


Utskottsberedning: 2009/10:UU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:U329 av Mats G Nilsson m.fl. (m, c, fp, kd) (doc, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.