Mathias Tegnér(S)

Mathias Tegnér (S)

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 115
Född år 1979

Aktuella uppdrag

    • Ibrahim Baylan

    • Statsrådsersättare 2016-05-01 - 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 - 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2016-06-14 - 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2016-04-18 - 2018-09-24
    • Ibrahim Baylan

    • Statsrådsersättare 2014-10-14 - 2015-10-31
    • Ibrahim Baylan Föräldraledighet

    • Statsrådsersättare 2015-11-01 - 2016-04-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 - 2015-05-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

Om modern brottslighet

Motion 2016/17:629 av Mathias Tegnér (S)

Motion till riksdagen 2016/17:629 av Mathias Tegnér (S) Om modern brottslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om spärrfunktion hos Bolagsverket och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det är få saker vi med säkerhet vet. Ibland sägs det att

2016-09-30

Motion 2016/17:629 av Mathias Tegnér (S) (docx, 73 kB) Motion 2016/17:629 av Mathias Tegnér (S) (pdf, 59 kB)

Om höjda kunskapsresultat i skolan

Motion 2016/17:577 av Mathias Tegnér (S)

Motion till riksdagen 2016/17:577 av Mathias Tegnér (S) Om höjda kunskapsresultat i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om höjda kunskapsresultat och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att minska

2016-09-30

Motion 2016/17:577 av Mathias Tegnér (S) (docx, 77 kB) Motion 2016/17:577 av Mathias Tegnér (S) (pdf, 62 kB)

Ungdomsförbunden i skolan

Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) Ungdomsförbunden i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att öka ungdomsförbundens möjligheter att komma in på skolor, och riksdagen tillkännager detta för regeringen. Motivering Att


Utskottsberedning: 2015/16:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2341 av Sanne Eriksson m.fl. (S) (pdf, 70 kB)