Martina Johansson (C)

Martina Johansson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Södermanlands län, plats 325
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post martina.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:288 Förbud mot erkännande av utländska barnäktenskap

Motion 2018/19:54 av Ola Johansson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:54 av Ola Johansson m.fl. C med anledning av prop. 2017/18:288 Förbud mot erkännande av utländska barnäktenskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om muntlig handläggning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Centerpartiet välkomnar


Utskottsberedning: 2018/19:CU4

Motion 2018/19:54 av Ola Johansson m.fl. (C) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:54 av Ola Johansson m.fl. (C) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.