Martin Nilsson(S)

Martin Nilsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2005-10-01 – 2006-10-02
    • Ledig 2005-08-01 – 2005-09-30
    • Ordinarie 2002-12-15 – 2005-07-31
    • Ledig 2002-10-01 – 2002-12-14
    • Ordinarie 1992-03-01 – 2002-09-30
    • Ersättare 1992-01-10 – 1992-02-29
    • Ersättare 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-04-18
    • Suppleant 1991-02-27 – 1994-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1992-01-10 – 1992-02-22
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1992-01-10 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1992-02-18 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2000-10-09 – 2002-10-08
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-02
    • Ledamot 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Valberedningen

    • Ledamot 2001-03-22 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-05 – 2001-03-21
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2000-07-01 – 2002-10-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-06-30
    • ESK-delegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1994-12-31
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

Livslångt lärande

Motion 2005/06:Ub525 av Martin Nilsson (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om insatser för ökat livslångt lärande. Motivering I dag ifrågasätter knappast någon värdet av det livslånga lärandet. Såväl för individen som för samhället är det centralt att utbildningen hålls uppdaterad


Utskottsberedning: 2005/06:UbU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ub525 av Martin Nilsson (s) (doc, 43 kB)

Ett socialt Europa – med omsorg om medborgarna

Motion 2005/06:U364 av Martin Nilsson (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om åtgärder för ett socialt Europa. Motivering Sverige har nu varit medlem i Europeiska unionen i drygt tio år. Bland ambitionerna som vann folkets stöd i folkomröstningen 1994 fanns ambitionen att skapa ett


Utskottsberedning: 2005/06:UU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:U364 av Martin Nilsson (s) (doc, 42 kB)

Utbildning inom företagshälsovården

Motion 2005/06:Ub530 av Göte Wahlström m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utbildning inom företagshälsovården. Motivering För att nå de av regering och riksdag uppsatta målen om en halvering av antalet sjukskrivningsdagar till år 2008 har ett stort antal åtgärder aktualiserats.


Utskottsberedning: 2005/06:UbU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ub530 av Göte Wahlström m.fl. (s) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.