Martin Andreasson (L)

Martin Andreasson (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms kommun
Titel utredare, fil kand
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-02-18

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2012-03-20 – 2012-06-20
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-02-16 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2012-03-20 – 2012-06-20
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2012-03-20 – 2012-06-20
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Extra suppleant 2012-03-20 – 2012-06-20
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2011-04-06 – 2015-02-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2011/12:FiU20 20 juni 2012 Riktlinjer för den ekonomiska politiken
Debatt om förslag 2011/12:FiU28 19 juni 2012 Utvecklingen inom den kommunala sektorn 2011
Debatt om förslag 2011/12:SkU14 12 april 2012 Allmänna motioner om beskattning av företag, kapital och fastighet
Debatt om förslag 2011/12:SoU26 29 mars 2012 Assisterad befruktning

Assisterad befruktning för ensamstående

Skriftlig fråga 2011/12:674 av Andreasson, Martin (FP)

den 20 juni Fråga 2011/12:674 Assisterad befruktning för ensamstående av Martin Andreasson (FP) till socialminister Göran Hägglund (KD) Den 29 mars 2012 beslutade riksdagen, med bifall till socialutskottets förslag i betänkande 2011/12:SoU26, att tillkännage för regeringen att regeringen

Inlämnad: 2012-06-20 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Utredning om värdmoderskap

Skriftlig fråga 2011/12:673 av Andreasson, Martin (FP)

den 20 juni Fråga 2011/12:673 Utredning om värdmoderskap av Martin Andreasson (FP) till socialminister Göran Hägglund (KD) Den 29 mars 2012 beslutade riksdagen, med bifall till socialutskottets förslag i betänkande 2011/12:SoU26, att tillkännage för regeringen att regeringen bör vidta

Inlämnad: 2012-06-20 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Hbt-personers yttrandefrihet i Ryssland

Skriftlig fråga 2011/12:566 av Andreasson, Martin (FP)

den 4 maj Fråga 2011/12:566 Hbt-personers yttrandefrihet i Ryssland av Martin Andreasson (FP) till utrikesminister Carl Bildt (M) En av Rysslands mest kända aktivister för hbt-personers rättigheter, Nikolaj Aleksejev, dömdes i dag av en domstol i Sankt Petersburg för att ha gjort propaganda

Inlämnad: 2012-05-04 Besvarare: Carl Bildt (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.