Märta Johansson (S)

Märta Johansson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel rektor
Född år 1935

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-10-08
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Transport i Västsverige

Motion 2001/02:T300 av Lisbet Calner m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T300 av Lisbet Calner m.fl. s Transport i Västsverige Sammanfattning Infrastrukturen har varit ett eftersatt område det senaste decenniet. Uteblivna investeringar och anslag till underhåll har satt sina tydliga spår i hela landet, inte minst i Västra Götaland. För att kunna svara upp mot


Utskottsberedning: 2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (15 yrkanden): , ,

Nyandliga rörelser och sekter

Motion 2001/02:So514 av Mona Berglund Nilsson och Märta Johansson (s)

Motion till riksdagen 2001/02:So514 av Mona Berglund Nilsson och Märta Johansson s Nyandliga rörelser och sekter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av att personal som arbetar med människor i kris ges utbildning i psykologi, juridik, sociologi


Utskottsberedning: 2001/02:SoU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

Ändring av socialtjänstlagen

Motion 2001/02:So378 av Lennart Nilsson och Märta Johansson (s)

Motion till riksdagen 2001/02:So378 av Lennart Nilsson och Märta Johansson s Ändring av socialtjänstlagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändring av socialtjänstlagen i enlighet med vad i motionan anförs. Motivering Enligt 2 socialtjänstlagen har kommunen det yttersta ansvaret för att de som vistas


Utskottsberedning: 2001/02:SoU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.