Marléne Lund Kopparklint (M)

Marléne Lund Kopparklint (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län, plats 132
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864739
E-post marlene.lund.kopparklint[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:MJU7 28 februari 2019 Kemikaliepolitik
Frågestund 14 februari 2019 Frågestund
Allmänpolitisk debatt 18 oktober 2018 Sjukvård och välfärdsfrågor

med anledning av skr. 2018/19:52 Riksrevisionens rapport om Landsbygdsprogrammet 2014–2020

Motion 2018/19:3032 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3032 av Jessica Rosencrantz m.fl. M med anledning av skr. 2018/19:52 Riksrevisionens rapport om Landsbygdsprogrammet 20142020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om landsbygdsprogrammet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Hela


Utskottsberedning: 2018/19:MJU18

Motion 2018/19:3032 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3032 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

Biologiska smittor

Skriftlig fråga 2018/19:251 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Fråga 2018/19:251 Biologiska smittor av Marléne Lund Kopparklint M till Försvarsminister Peter Hultqvist S Området bioförsvar bio-defence är något som har uppmärksammats internationellt på den säkerhetspolitiska arenan. I dag kan hot mot vår säkerhet se ut på olika sätt och omfatta biologiska hot. Händelserna i Salisbury

Inlämnad: 2019-02-15 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2018/19:251 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 77 kB)

med anledning av skr. 2018/19:25 Riksrevisionens rapport om skyddet av värdefull skog

Motion 2018/19:3011 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3011 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M med anledning av skr. 2018/19:25 Riksrevisionens rapport om skyddet av värdefull skog Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör vidta ytterligare åtgärder för att säkerställa att skyddet


Utskottsberedning: 2018/19:MJU8
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2018/19:3011 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:3011 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.