Marita Aronson (FP)

Marita Aronson (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel fil.dr., leg.psykolog
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2006-01-01 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:443 av Aronson, Marita (fp) 7 juni 2006 Föräldrastöd
Interpellationsdebatt 2005/06:435 av Lindgren, Ulrik (kd) 7 juni 2006 Vård av gravida missbrukare
Debatt om förslag 2005/06:SoU31 31 maj 2006 Socialtjänst (förnyad behandling)
Debatt om förslag 2005/06:SoU25 29 maj 2006 Försöksverksamhet med komplement till färdtjänst

Obligatoriska alkolås

Skriftlig fråga 2005/06:1699 av Aronson, Marita (fp)

den 24 maj Fråga 2005/06:1699 av Marita Aronson (fp) till statsrådet Ulrica Messing (s) Obligatoriska alkolås På våra vägar dödas varje år 150 personer på grund av rattfylleri. Hela orsaken till detta är att 14 000@15 000 personer kör onyktra i trafiken varje dag. Utöver detta tillkommer

Inlämnad: 2006-05-24 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Föräldrastöd

Interpellation 2005/06:443 av Aronson, Marita (fp)

den 19 maj Interpellation 2005/06:443 av Marita Aronson fp till statsrådet Morgan Johansson s Föräldrastöd Den senaste tidens rapporter om barn som far illa gör att frågan om förebyggande arbete kring föräldrars och barns situation känns viktigare än någonsin för att inte fler barn ska bli utsatta för misshandel

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Föräldrastöd

Subventioner av speciallivsmedel

Interpellation 2005/06:440 av Aronson, Marita (fp)

den 19 maj Interpellation 2005/06:440 av Marita Aronson (fp) till statsrådet Ylva Johansson (s) Subventioner av speciallivsmedel För de personer som inte tål gluten i maten gäller livslång behandling med glutenfria livsmedel. En glutenfri matkasse med spannmålsbaserade livsmedel kostar

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Ylva Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.