Marie Weibull Kornias(M)

Marie Weibull Kornias (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel Informationsadministratör
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2006-11-15 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-11-15
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-12-06 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Infrastrukturen för biogas

Svar på skriftlig fråga 2009/10:758 besvarad av Näringsminister Maud Olofsson

den 5 maj Svar på fråga 2009/10:758 Infrastrukturen för biogas Näringsminister Maud Olofsson Marie Weibull Kornias har frågat miljöministern om han är beredd att verka för att ge de statliga myndigheterna i uppdrag att lägga fram ett förslag om hur infrastrukturen för biogas ska byggas ut. Arbetet

2010-05-05

Infrastrukturen för biogas

Skriftlig fråga 2009/10:758 av Weibull Kornias, Marie (m)

den 26 april Fråga 2009/10:758 Infrastrukturen för biogas av Marie Weibull Kornias (m) till miljöminister Andreas Carlgren (c) Biogas är ett av framtidens energislag, men utbyggnaden av biogasproduktionen är fortfarande i sin linda. Regeringen kan få en tydlig aktör som leder utvecklingen

Inlämnad: 2010-04-26 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Projektbolag för förverkligandet av höghastighetståg

Skriftlig fråga 2009/10:436 av Weibull Kornias, Marie (m)

den 26 januari Fråga 2009/10:436 Projektbolag för förverkligandet av höghastighetståg av Marie Weibull Kornias (m) till statsrådet Åsa Torstensson (c) Det finns en stor tillväxtpotential från Mälardalen i norr till Öresundsregionen i söder. Om dessa tillväxtregioner binds samman i ett

Inlämnad: 2010-01-26 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.