Marie Granlund (S)

Marie Granlund (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Malmö kommun
Titel Politisk sekreterare.
Född år 1962

Aktuella uppdrag

    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2012-12-06 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Vice ordförande 2010-10-13 – 2014-10-07
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2004-04-13
    • Ledamot 2002-02-21 – 2002-12-18
    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-02-20
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 2000-12-05 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2018-09-24
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2012-03-23 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-22
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-12-31
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1999-01-22 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Suppleant 2001-03-22 – 2002-09-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 94-. Ledamot näringsutskottet 94-02, ordförande 02-06, vice ordförande utbildningsutskottet 06-10. Ledamot finansutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 94-98, skatteutskottet 99-02 och konstitutionsutskottet 12-14. Ledamot riksdagens delegation till interparlamentariska unionen 02, krigsdelegationen 06- och Utrikesnämnden 12-. Ledamot EU-nämnden 14-, vice ordförande 10-14. Suppleant Europarådets svenska delegation 98-02, OSSE-delegationen 99-02, Riksbanksfullmäktige 00-02, riksdagens valberedning 01-02 och riksdagens delegation till interparlamentariska unionen 98-02 och 02-04 och Utrikesnämnden 10-12.
  • Föräldrar

    Förbundsordföranden Karl-Åke Granlund och sekreteraren Karin Malm.
  • Utbildning

    Förvaltningslinjen, Lunds universitet, examen 87.
  • Anställningar

    Försäkringstjänsteman, Folksam 87-. Politisk sekreterare, Malmö kommun 88-94. Politiskt sakkunnig, Näringsdepartementet 98-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, SJ AB 01-02. Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Skåne 03-06. Ledamot, Flyktingpolitiska kommittén 95, Sydsverigedelegationen 97-02, Egendomsskattekommittén 02-05 och Diskrimineringskommittén 02. Ordförande i Lex Lavalutredningen 14-15.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö 88-94. Ledamot, skolstyrelsen 88-91 och 93-94 och näringlivsutskottet 95-98. Ombud, Svenska Kommunförbundets länsavdelning, Malmöhus län 91-94. Ersättare, Skånestyrelsen 94-97.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, SSU i Skånes distrikt 82-89 och Unga Örnars förbundsstyrelse 94-97. Styrelseledamot, Malmö arbetarekommun 87-07, kassör 95-03 och ordförande 03-07. Triangelns socialdemokratiska förening, ordförande 93-03 och Socialdemokraterna i Skånes distrikt 89-. Huvudman, Sparbanksstiftelsen i Skåne 91-00. Styrelseledamot, Stiftelsen Tekniska Museet 03.
  • Bostadsort

    Malmö

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Erkänn det kurdiska folkets rätt till självbestämmande

Motion 2017/18:2635 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2635 av Lawen Redar m.fl. S Erkänn det kurdiska folkets rätt till självbestämmande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska erkänna det kurdiska folkets rätt till självbestämmande och tillkännager detta för regeringen. Kurder


Utskottsberedning: 2017/18:UU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2635 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:2635 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 106 kB)

Fehmarn bält-förbindelsen

Motion 2017/18:2633 av Marie Granlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2633 av Marie Granlund m.fl. S Fehmarn bält-förbindelsen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att studera förutsättningen för att ta fram en strategi kring Fehmarn bält-förbindelsen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Danmark


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2633 av Marie Granlund m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2633 av Marie Granlund m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Nya stambanor för en hållbar förbindelse mellan Malmö och resten av Sverige samt norra Europa

Motion 2017/18:2177 av Marie Granlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2177 av Marie Granlund m.fl. S Nya stambanor för en hållbar förbindelse mellan Malmö och resten av Sverige samt norra Europa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över utbyggnaden av nya stambanor och tillkännager


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2177 av Marie Granlund m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2177 av Marie Granlund m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.