Marie Engström (V)

Marie Engström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Värmlands län
Titel Ombudsman
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-05-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2007-02-15 – 2007-04-30
    • Ordinarie 1996-09-27 – 2007-02-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-06-10 – 1996-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1997-09-23 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1997-09-23
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-01-30 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-24 – 2002-11-27
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2009/10:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2009

Motion 2009/10:Fi17 av Ulla Andersson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2009/10:Fi17 av Ulla Andersson m.fl. (v) med anledning av skr. 2009/10:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2009 Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att miljö- och etikreglerna


Utskottsberedning: 2010/11:FiU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:Fi17 av Ulla Andersson m.fl. (v) (doc, 53 kB)

med anledning av prop. 2009/10:217 Kreditvärderingsinstitut

Motion 2009/10:Fi16 av Ulla Andersson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2009/10:Fi16 av Ulla Andersson m.fl. (v) med anledning av prop. 2009/10:217 Kreditvärderingsinstitut v051 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen inom ramen för EU bör verka för ytterligare skärpt reglering


Utskottsberedning: 2009/10:FiU31
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:Fi16 av Ulla Andersson m.fl. (v) (doc, 51 kB)

Långa betalningstider

Skriftlig fråga 2009/10:817 av Engström, Marie (v)

den 19 maj Fråga 2009/10:817 Långa betalningstider av Marie Engström (v) till finansminister Anders Borg (m) Det har vidtagits åtgärder, som till exempel uppskov av inbetalning av arbetsgivaravgifter och preliminärskatt, för att lindra effekterna av den osäkerhet som funnits på kreditmarknaden

Inlämnad: 2010-05-19 Besvarare: Mats Odell (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.