Marianne Kierkemann (M)

Marianne Kierkemann (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Född år 1950

Aktuella uppdrag

    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-11-09 – 2005-12-08
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2011-09-01 – 2011-12-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-11-09 – 2005-12-08
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2005-11-09 – 2005-12-08
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-11-09 – 2005-12-08
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2011-09-01 – 2011-12-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2011-04-06 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2008/09:SoU19 13 maj 2009 Stöd till personer som vårdar eller stödjer närstående
Debatt om förslag 2007/08:SoU11 4 juni 2008 En förnyad folkhälsopolitik
Debatt om förslag 2007/08:SoU9 2 april 2008 Statligt tandvårdsstöd

Råö rymdobservatorium

Motion 2011/12:Ub282 av Marianne Kierkemann (M)

Motion till riksdagen 2011/12:Ub282 av Marianne Kierkemann (M) Råö rymdobservatorium M0676 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av att skydda den forskning som bedrivs vid Råö rymdobservatorium. Motivering I maj 2009 lade regeringen


Utskottsberedning: 2011/12:UbU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Ub282 av Marianne Kierkemann (M) (doc, 48 kB)

Utvecklingsmöjligheter för vårdpersonal

Motion 2011/12:So329 av Gustav Nilsson och Marianne Kierkemann (M)

Motion till riksdagen 2011/12:So329 av Gustav Nilsson och Marianne Kierkemann (M) Utvecklingsmöjligheter för vårdpersonal M0702 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av utvecklingsmöjligheter för vårdpersonal. Motivering Vården är


Utskottsberedning: 2011/12:SoU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:So329 av Gustav Nilsson och Marianne Kierkemann (M) (doc, 49 kB)

Administrationen av det statliga tandvårdsstödet

Motion 2011/12:So327 av Gustav Nilsson och Marianne Kierkemann (M)

Motion till riksdagen 2011/12:So327 av Gustav Nilsson och Marianne Kierkemann (M) Administrationen av det statliga tandvårdsstödet M0699 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av en översyn av administrationen av det statliga tandvårdsstödet. Motivering Under


Utskottsberedning: 2011/12:SoU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:So327 av Gustav Nilsson och Marianne Kierkemann (M) (doc, 47 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.