Mariann Ytterberg (S)

Mariann Ytterberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel sjuksköterska
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-08 – 1998-10-05
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1995-01-19 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:SfU11 3 maj 2006 Löneskatter för enmansföretag

Det ideella föreningslivets och non-profit-verksamheters behov

Motion 2005/06:Sk519 av Lars Wegendal m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om skattebestämmelser för det ideella föreningslivet och non-profit-verksamheter. Motivering Det ideella föreningslivet i Sverige är en vital och viktig del av samhället. Det lever i fotbollsklubben, i den fackliga organisationen,


Utskottsberedning: 2005/06:SkU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Sk519 av Lars Wegendal m.fl. (s) (doc, 39 kB)

Behov av kvalitetssäkring av offentligt finansierad verksamhet i sociala företag och hos andra privata utförare

Motion 2005/06:Fi265 av Eva Arvidsson m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behov av kvalitetssäkring av offentligt finansierad verksamhet i sociala företag och hos andra privata utförare. Motivering Det blir allt vanligare att stat, kommuner och landsting anlitar sociala företag och andra


Utskottsberedning: 2005/06:FiU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Fi265 av Eva Arvidsson m.fl. (s) (doc, 56 kB)

Brasiliens regnskogar

Motion 2005/06:U323 av Marianne Carlström m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om hotet mot Brasiliens regnskogar och ursprungsbefolkning och behovet av internationellt samarbete. Motivering Den största delen av Amazonas regnskog ligger inom Brasiliens gränser. Denna regnskog är det rikaste och


Utskottsberedning: 2005/06:UU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:U323 av Marianne Carlström m.fl. (s) (doc, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.