Mariam Osman Sherifay (S)

Mariam Osman Sherifay (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel förskollärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Talmansersättare 2005-01-01 – 2006-10-02
    • Statsrådsersättare 2002-09-30 – 2002-10-09
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2004-06-15 – 2004-12-31
    • Statsrådsersättare 2002-10-10 – 2002-10-20
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2003-01-21 – 2003-02-17
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-01-19 – 2004-03-07
    • Ersättare 2003-02-18 – 2003-08-25
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-03-08 – 2004-06-14
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2003-01-24 – 2003-02-28
    • Ledamot 2003-01-21 – 2003-02-28
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-20
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-02-25
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-20
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2003-01-24 – 2003-02-28
    • Suppleant 2003-01-21 – 2003-02-28
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2004-01-20 – 2004-03-07
    • Suppleant 2003-03-03 – 2003-08-25
    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-08-25
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-03-08 – 2004-06-14
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2004-07-20 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2004-06-19 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-02-23 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:BoU11 3 maj 2006 Naturresursfrågor och vattenrätt
Övrigt kammaren 30 mars 2006 NU9
Interpellationsdebatt 2005/06:266 av Åström, Alice (v) 14 mars 2006 Integritet

Likhet inför lagen för ungdomar

Skriftlig fråga 2005/06:1760 av Osman Sherifay, Mariam (s)

den 5 juni Fråga 2005/06:1760 av Mariam Osman Sherifay (s) till justitieminister Thomas Bodström (s) Likhet inför lagen för ungdomar I dag har det för mig blivit känt att ungdomar med svensk bakgrund eller de som har invandrarbakgrund behandlas olika när de frihetsberövas efter att ha

Inlämnad: 2006-06-05 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Utsatta barns skydd vid flytt mellan kommuner

Skriftlig fråga 2005/06:1657 av Osman Sherifay, Mariam (s)

den 18 maj Fråga 2005/06:1657 av Mariam Osman Sherifay (s) till statsrådet Morgan Johansson (s) Utsatta barns skydd vid flytt mellan kommuner Barnen måste alltid sättas i första rummet. Detta görs genom att vi ständigt för en dialog om barnen och för barnen. Våra barns bästa kommer att

Inlämnad: 2006-05-18 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Bombningar i Irak

Interpellation 2005/06:359 av Osman Sherifay, Mariam (s)

den 21 april Interpellation 2005/06:359 av Mariam Osman Sherifay (s) till utrikesminister Carin Jämtin (s) Bombningar i Irak Alltsedan ockupationen av Irak påbörjades har det pågått en terror mot landets civilbefolkning. Människor tvingas bort från sina hem och lever som flyktingar i

Inlämnad: 2006-04-21 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.