Maria Weimer(L)

Maria Weimer (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Uppsala län, plats 146
Titel Diplomat.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864543
E-post maria.weimer[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2016-01-14 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-12-19 – 2016-01-12
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-01-13 –
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-12-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:64 Statlig ersättning till personer som har fått ändrad könstillhörighet fastställd i vissa fall

Motion 2017/18:3964 av Barbro Westerholm m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3964 av Barbro Westerholm m.fl. (L) med anledning av prop. 2017/18:64 Statlig ersättning till personer som har fått ändrad könstillhörighet fastställd i vissa fall Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att 2  lagen om statlig ersättning till personer som har fått ändrad


Utskottsberedning: SoU

Motion 2017/18:3964 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3964 av Barbro Westerholm m.fl. (L) (pdf, 71 kB)

med anledning av prop. 2017/18:49 Ändrade mediegrundlagar

Motion 2017/18:3963 av Tina Acketoft m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3963 av Tina Acketoft m.fl. (L) med anledning av prop. 2017/18:49 Ändrade mediegrundlagar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i den del som avser preskriptionsregler och ansvar för databaser. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att

2018-01-19

Motion 2017/18:3963 av Tina Acketoft m.fl. (L) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:3963 av Tina Acketoft m.fl. (L) (pdf, 73 kB)

med anledning av skr. 2017/18:47 Hur Sverige blir bäst i världen på att använda digitaliseringens möjligheter – en skrivelse om politikens inriktning

Motion 2017/18:3941 av Nina Lundström m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3941 av Nina Lundström m.fl. (L) med anledning av skr. 2017/18:47 Hur Sverige blir bäst i världen på att använda digitaliseringens möjligheter – en skrivelse om politikens inriktning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en digital


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:3941 av Nina Lundström m.fl. (L) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3941 av Nina Lundström m.fl. (L) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.