Maria Stockhaus (M)

Maria Stockhaus (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 113
Titel Civilekonom
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864230
E-post maria.stockhaus[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2015-12-15 – 2018-01-19
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-01-19 – 2018-09-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2016-10-26 – 2019-10-31
    • Suppleant 2015-02-12 – 2016-10-26
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2018-11-01 –
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant utbildningsutskottet 14- och utrikesutskottet 15-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 16-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 15-16.
  • Utbildning

    Uppsala universitet, examen 89.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktige, Sollentuna. Ordförande, Sollentunahem.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Moderata länsförbundet i Stockholms län.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:158 Studiestartsstöd - ett nytt rekryterande studiestöd

Motion 2016/17:3689 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3689 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2016/17:158 Studiestartsstöd ett nytt rekryterande studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda möjligheten att utöka studiestartsstödet till personer med gymnasieutbildning


Utskottsberedning: 2016/17:UbU20
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2016/17:3689 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3689 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 76 kB)

Skolinspektionens rapport om skolor i Borås

Skriftlig fråga 2016/17:697 av Maria Stockhaus (M)

Fråga 2016/17:697 Skolinspektionens rapport om skolor i Borås av Maria Stockhaus M till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP I Skolinspektionens rapport om skolorna i Borås stad framkommer en mycket oroväckande och ytterst bisarr observation. I rapporten återfinns följande citat: visar också att flera elever som fått

Inlämnad: 2017-01-20 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:697 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 75 kB)

Digital strategi för svensk skola

Skriftlig fråga 2016/17:689 av Maria Stockhaus (M)

Fråga 2016/17:689 Digital strategi för svensk skola av Maria Stockhaus M till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Den 4 april respektive 26 april lämnade Skolverket över förslag på digitala strategier för svensk skola 4 april för- och grundskola, 26 april gymnasieskola och vuxenutbildningI förra veckan kom listan över

Inlämnad: 2017-01-19 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:689 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.