Maria Stockhaus (M)

Maria Stockhaus (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 246
Titel Civilekonom
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864230
E-post maria.stockhaus[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2015-12-15 – 2018-01-19
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-01-19 – 2018-09-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2016-10-26 – 2018-10-31
    • Suppleant 2015-02-12 – 2016-10-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant utbildningsutskottet 14- och utrikesutskottet 15-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 16-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 15-16.
  • Utbildning

    Uppsala universitet, examen 89.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktige, Sollentuna. Ordförande, Sollentunahem.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Moderata länsförbundet i Stockholms län.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Antalet förskoleplatser

Skriftlig fråga 2017/18:943 av Maria Stockhaus (M)

Fråga 2017/18:943 Antalet förskoleplatser av Maria Stockhaus M till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Enligt Sveriges Kommuner och Landsting, SKL, behövs 600 nya förskolor de närmaste tre åren bara för att hålla verksamheten på befintlig nivå. Samtidigt lägger regeringen fram ett förslag om vinstbegränsningar inom

Inlämnad: 2018-03-01 Svarsdatum: 2018-03-07 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:943 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 87 kB)

Lärarbrist

Skriftlig fråga 2017/18:942 av Maria Stockhaus (M)

Fråga 2017/18:942 Lärarbrist av Maria Stockhaus M till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Den 28 februari presenterade Svenskt Näringsliv en rapport som visar att bara hälften av lärarna som är verksamma vid friskolor skulle söka sig till en kommunal skola om deras nuvarande skola skulle tvingas att stänga. Regeringens

Inlämnad: 2018-03-01 Svarsdatum: 2018-03-07 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:942 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 72 kB)

Personaltätheten i förskolan

Skriftlig fråga 2017/18:931 av Maria Stockhaus (M)

Fråga 2017/18:931 Personaltätheten i förskolan av Maria Stockhaus M till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP I samband med att budgetpropositionen presenterades i höstas framhöll regeringen att barngrupperna i förskolan skulle bli mindre. Regeringen har också avsatt medel för detta. Att minska storleken på barngrupperna

Inlämnad: 2018-03-01 Svarsdatum: 2018-03-07 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:931 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.