Maria Stenberg (S)

Maria Stenberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Undersköterska
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2003-03-12 – 2004-10-27
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-10-21 – 2006-10-02
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ledamot 2013-01-01 – 2015-12-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2006-12-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2013/14:199 Riksrevisionens rapport om subventionerade anställningar för nyanlända

Motion 2013/14:A13 av Ylva Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:A13 av Ylva Johansson m.fl. (S) med anledning av skr. 2013/14:199 Riksrevisionens rapport om subventionerade anställningar för nyanlända S13007 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kollektivavtal vid nystartsjobb. Motivering Riksrevisionen


Utskottsberedning: 2013/14:AU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:A13 av Ylva Johansson m.fl. (S) (doc, 61 kB)

med anledning av prop. 2013/14:198 Bristande tillgänglighet som en form av diskriminering

Motion 2013/14:A10 av Ylva Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:A10 av Ylva Johansson m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:198 Bristande tillgänglighet som en form av diskriminering S13006 Sammanfattning Propositionen innehåller förslag till ändringar i diskrimineringslagen (2008:567). Förslaget innebär att bristande tillgänglighet för personer


Utskottsberedning: 2013/14:AU8
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 2 avslag, 1 bifall,

Motion 2013/14:A10 av Ylva Johansson m.fl. (S) (doc, 83 kB)

med anledning av prop. 2013/14:104 Insatser för vissa nyanlända invandrares etablering m.m.

Motion 2013/14:A8 av Ylva Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:A8 av Ylva Johansson m.fl. (S) med anledning av prop. 2013/14:104 Insatser för vissa nyanlända invandrares etablering m.m. S13005 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vissa nyanlända invandrares etablering. Motivering Vi


Utskottsberedning: 2013/14:AU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:A8 av Ylva Johansson m.fl. (S) (doc, 61 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.