Maria Östberg Svanelind (S)

Maria Östberg Svanelind (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Informationschef
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-09-17

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2007-03-18 – 2007-09-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2007-03-20 – 2007-09-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2006/07:MJU12 16 maj 2007 Biologisk mångfald

med anledning av prop. 2006/07:109 Införande av trängselskatt i Stockholm

Motion 2006/07:Sk22 av Maria Östberg Svanelind m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Sk22 av Maria Östberg Svanelind m.fl. s med anledning av prop. 2006/07:109 Införande av trängselskatt i Stockholm Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2006/07:109 Införande av trängselskatt i Stockholm. Motivering Vi socialdemokrater säger ja till miljöavgifter


Utskottsberedning: 2006/07:SkU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Sk22 av Maria Östberg Svanelind m.fl. (s) (doc, 44 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.