Maria Lundqvist-Brömster (L)

Maria Lundqvist-Brömster (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Västerbottens län
Titel Socionom
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-03-25

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2013-01-22
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2013-01-23 – 2014-09-29
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2014-03-26 – 2015-03-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Betalningsansvar för särskilt boende

Skriftlig fråga 2013/14:113 av Lundqvist-Brömster, Maria (FP)

den 13 november Fråga 2013/14:113 Betalningsansvar för särskilt boende av Maria Lundqvist-Brömster (FP) till statsrådet Maria Larsson (KD) En hemkommun är enligt socialtjänstlagen (SoL) skyldig att betala för hälso- och sjukvård för dem som bor på ett särskilt boende. Detta gäller även

Inlämnad: 2013-11-13 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Välståndsökning genom frihandel, demokrati, bistånd och klimat- och miljöinsatser

Motion 2013/14:U253 av Anita Brodén m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:U253 av Anita Brodén m.fl. (FP) Välståndsökning genom frihandel, demokrati, bistånd och klimat- och miljöinsatser FP819 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ökat tillträde till de lokala marknaderna och frihandel


Utskottsberedning: 2013/14:UU12 2013/14:UU15 2013/14:UU2
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2013/14:U253 av Anita Brodén m.fl. (FP) (doc, 67 kB)

Nollvision, ökad trafiksäkerhet med fokus på barn och unga

Motion 2013/14:T351 av Anita Brodén m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:T351 av Anita Brodén m.fl. (FP) Nollvision, ökad trafiksäkerhet med fokus på barn och unga FP812 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett smidigt avgiftssystem för utlandsregistrerade fordon. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2013/14:JuU14 2013/14:TU10 2013/14:TU20 2013/14:TU8 2013/14:TU9
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2013/14:T351 av Anita Brodén m.fl. (FP) (doc, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.