Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tillgänglig ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Beredskapslagring av antivirala medel

Interpellation 2006/07:634 av Lindblad, Göran (m)

den 31 maj Interpellation 2006/07:634 Beredskapslagring av antivirala medel av Göran Lindblad (m) till statsrådet Maria Larsson (kd) Jag har i en skriftlig fråga (2006/07:1090) ställd till statsrådet Maria Larsson frågat vad hon avser att göra för att öka beredskapen inför en eventuell

Inlämnad: 2007-05-31 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Beredskapslagring av antivirala medel

Införselkvoterna för alkohol

Interpellation 2006/07:580 av Holm, Ulf (mp)

den 28 maj Interpellation 2006/07:580 Införselkvoterna för alkohol av Ulf Holm (mp) till statsrådet Maria Larsson (kd) Kristi himmelsfärdshelgen har just avslutats och med den ännu en storhelg där alkoholen flödat, inte minst bland många unga. En av orsakerna till det ökade supandet

Inlämnad: 2007-05-28 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Införselkvoterna för alkohol

Villkoren för frivilliga samhällsarbetare

Interpellation 2006/07:579 av Nordén, Marie (s)

den 28 maj Interpellation 2006/07:579 Villkoren för frivilliga samhällsarbetare av Marie Nordén (s) till statsrådet Maria Larsson (kd) Det finns en stor grupp i samhället som i det tysta gör en enormt viktig insats för en mycket liten ersättning. Det handlar om gode män, kontaktpersoner,

Inlämnad: 2007-05-28 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Villkoren för frivilliga samhällsarbetare

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.