Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tillgänglig ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

människohandel

Skriftlig fråga 2002/03:1340 av Larsson, Maria (kd)

den 1 september Fråga 2002/03:1340 av Maria Larsson (kd) till justitieminister Thomas Bodström om människohandel Varje år förs mellan 200 och 500 personer till Sverige för att utnyttjas sexuellt. Det rör sig om ren människohandel. Enligt Rikspolisstyrelsen kommer hälften av dem till Stockholmsområdet. Enligt

Inlämnad: 2003-09-01 Besvarare: Jan O Karlsson (S)

överenskommelse med kärnkraftsägarna

Skriftlig fråga 2002/03:1144 av Larsson, Maria (kd)

den 16 juni Fråga 2002/03:1144 av Maria Larsson (kd) till näringsminister Leif Pagrotsky om överenskommelse med kärnkraftsägarna Vid en uppvaktning i näringsutskottet den 6 maj hävdade kärnkraftsägarna Vattenfall, Sydkraft och Fortum att något som kan kallas förhandlingar inte påbörjats med staten utan det

Inlämnad: 2003-06-16 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

med anledning av prop. 2002/03:128 Företrädaransvar m.m.

Motion 2002/03:Sk19 av Lars Gustafsson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2002/03:Sk19 av Lars Gustafsson m.fl. (kd) med anledning av prop. 2002/03:128 Företrädaransvar m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om handläggningstid i domstol. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad


Utskottsberedning: 2003/04:SkU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.