Maria Larsson (KD)

Maria Larsson (KD)

Tillgänglig ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Lärare
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2000-02-01 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-10
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-16
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Den nya livsmedelslagens krav i förhållande till tillfällig hantering av livsmedel

Skriftlig fråga 2005/06:2070 av Larsson, Maria (kd)

den 28 augusti Fråga 2005/06:2070 av Maria Larsson (kd) till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist (s) Den nya livsmedelslagens krav i förhållande till tillfällig hantering av livsmedel I år har vi fått en ny livsmedelslag som är utformad efter gemensamma EU-bestämmelser. Syftet med

Inlämnad: 2006-08-28 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Lag mot åldersdiskriminering

Skriftlig fråga 2005/06:1939 av Larsson, Maria (kd)

den 21 juli Fråga 2005/06:1939 av Maria Larsson (kd) till statsrådet Jens Orback (s) Lag mot åldersdiskriminering Många europeiska länder har lagstiftat mot ålderdiskriminering. EU uppmanade år 2000 alla medlemsländer att sådan lagstiftning skulle vara införd senast 2006. Nu är det endast

Inlämnad: 2006-07-21 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Åldersdiskriminering vid statliga myndigheter

Skriftlig fråga 2005/06:1938 av Larsson, Maria (kd)

den 21 juli Fråga 2005/06:1938 av Maria Larsson (kd) till statsrådet Jens Orback (s) Åldersdiskriminering vid statliga myndigheter Skatteverket söker efter personer som ska gå en intern utbildning. Ett av kraven är att de sökande ännu inte fyllt 45 år. Skatteverket bidrar därmed till

Inlämnad: 2006-07-21 Besvarare: Sven-Erik Österberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.