Maria Kornevik Jakobsson (C)

Maria Kornevik Jakobsson (C)

Tidigare ersättare

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Familjeterapeut/Kurator
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2009-02-11 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-02-11
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Forskning på förskolan

Interpellation 2008/09:92 av Kornevik Jakobsson, Maria (c)

den 31 oktober Interpellation 2008/09:92 Forskning på förskolan av Maria Kornevik Jakobsson c till statsrådet Lars Leijonborg fp I dag går 85 procent av alla barn mellan ett och fem år i förskolan, och någon ordentlig utvärdering av denna stora sociala förändring har aldrig skett. Det finns bara några mindre studier

Inlämnad: 2008-10-31 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Forskning på förskolan

En flexibel föräldraförsäkring

Interpellation 2007/08:639 av Kornevik Jakobsson, Maria (c)

den 29 april Interpellation 2007/08:639 En flexibel föräldraförsäkring av Maria Kornevik Jakobsson c till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Föräldrapenningen är i grunden en bra försäkring. Det kan dock finnas flera anledningar att se över nuvarande regler för föräldraförsäkringen. Föräldraförsäkringen är

Inlämnad: 2008-04-29 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: En flexibel föräldraförsäkring

Förbättrad tolkservice för döva, hörselskadade och döva med synskada

Interpellation 2007/08:553 av Kornevik Jakobsson, Maria (c)

den 3 april Interpellation 2007/08:553 Förbättrad tolkservice för döva, hörselskadade och döva med synskada av Maria Kornevik Jakobsson c till statsrådet Maria Larsson kd Tolktjänst är för teckenspråkiga döva, hörselskadade och döva med synskada en väg till delaktighet och inflytande. När den inte fungerar ställs

Inlämnad: 2008-04-03 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Förbättrad tolkservice för döva, hörselskadade och döva med synskada

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.