Maria Kornevik Jakobsson (C)

Maria Kornevik Jakobsson (C)

Tidigare ersättare

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Familjeterapeut/Kurator
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2009-02-11 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-02-11
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Lagen som reglerar könsbyte

Skriftlig fråga 2009/10:624 av Kornevik Jakobsson, Maria (c)

den 10 mars Fråga 2009/10:624 Lagen som reglerar könsbyte av Maria Kornevik Jakobsson (c) till socialminister Göran Hägglund (kd) Lagen som reglerar könsbyten i Sverige är från 1972. Det är en lag som är diskriminerande och som känns mycket omodern 2010. De som juridiskt vill byta

Inlämnad: 2010-03-10 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Påverkan på länder att införa förbud mot barnaga

Motion 2009/10:U328 av Ulrika Carlsson i Skövde och Maria Kornevik Jakobsson (c)

Motion till riksdagen 2009/10:U328 av Ulrika Carlsson i Skövde och Maria Kornevik Jakobsson (c) Påverkan på länder att införa förbud mot barnaga c558 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige ska arbeta för att sprida de positiva resultat


Utskottsberedning: 2009/10:UU15
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:U328 av Ulrika Carlsson i Skövde och Maria Kornevik Jakobsson (c) (doc, 41 kB)

Havsmiljömyndigheten till Göteborg

Motion 2009/10:MJ451 av Ulrika Carlsson i Skövde och Maria Kornevik Jakobsson (c)

Motion till riksdagen 2009/10:MJ451 av Ulrika Carlsson i Skövde och Maria Kornevik Jakobsson (c) Havsmiljömyndigheten till Göteborg c557 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att förlägga Havsmiljömyndigheten till Göteborg. Motivering Regeringen


Utskottsberedning: 2009/10:MJU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:MJ451 av Ulrika Carlsson i Skövde och Maria Kornevik Jakobsson (c) (doc, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.