Maria Borelius (M)

Maria Borelius (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel Journalist/Företagare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-17

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2006-10-17
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2006-10-05
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2006-10-13

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.