Maria Andersson Willner(S)

Maria Andersson Willner (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 303
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864845
E-post maria.willner[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2017-05-02 – 2021-05-02
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2014-10-28 – 2016-10-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ciderregler

Skriftlig fråga 2016/17:1127 av Maria Andersson Willner (S)

Fråga 2016/17:1127 Ciderregler av Maria Andersson Willner (S) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) 2003 drevs ett mål i marknadsdomstolen där en ciderproducent stämde en annan ciderproducent för vilseledande märkning. Det handlade om att den starkcider som konkurrenten sålde inte var baserad på äppel- eller päronjuice

Inlämnad: 2017-03-28 Svarsdatum: 2017-04-05 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1127 av Maria Andersson Willner (S) (pdf, 74 kB)

Ensamkommande från Afghanistan

Skriftlig fråga 2016/17:829 av Maria Andersson Willner (S)

Fråga 2016/17:829 Ensamkommande från Afghanistan av Maria Andersson Willner (S) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) I veckan har det varit två tragiska självmord bland asylsökande unga killar i min valkrets Norra Älvsborg. En av dem som tog sitt liv var Jawad Nezami. Han var ensamkommande

Inlämnad: 2017-02-14 Svarsdatum: 2017-02-22 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:829 av Maria Andersson Willner (S) (pdf, 83 kB)

UD:s reserekommendationer

Skriftlig fråga 2016/17:352 av Maria Andersson Willner (S)

Fråga 2016/17:352 UD:s reserekommendationer av Maria Andersson Willner (S) till Utrikesminister Margot Wallström (S) I de reserekommendationer som UD utfärdat för Somalia beskrivs att ”Somalia anses som ett av världens farligaste länder att vistas i. Utrikesdepartementet avråder med anledning av säkerhetsläget

Inlämnad: 2016-11-15 Svarsdatum: 2016-11-30 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:352 av Maria Andersson Willner (S) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.