Margareta Pålsson (M)

Margareta Pålsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Lågstadielärare
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-08-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-08-31
    • Moderaterna

    • Vice gruppledare 2008-03-12 – 2012-08-31
    • Utbildningsutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2012-06-18
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-23
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-10-10 – 2012-08-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2012-08-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2012-08-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förbud mot att bygga nya plankorsningar

Motion 2011/12:T246 av Margareta Pålsson (M)

Motion till riksdagen 2011/12:T246 av Margareta Pålsson (M) Förbud mot att bygga nya plankorsningar M0144 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga ett förbud mot att bygga nya plankorsningar. Motivering En plankorsning, i folkmun


Utskottsberedning: 2011/12:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:T246 av Margareta Pålsson (M) (doc, 48 kB)

Inhemska adoptioner av familjehemsplacerade barn

Motion 2011/12:So300 av Thomas Finnborg och Margareta Pålsson (M)

Motion till riksdagen 2011/12:So300 av Thomas Finnborg och Margareta Pålsson (M) Inhemska adoptioner av familjehemsplacerade barn M0025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om inhemska adoptioner av familjehemsplacerade barn. Motivering Fler


Utskottsberedning: 2012/13:SoU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:So300 av Thomas Finnborg och Margareta Pålsson (M) (doc, 47 kB)

Infrastruktur i Skåne

Motion 2010/11:T340 av Jonas Jacobsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2010/11:T340 av Jonas Jacobsson m.fl. (M) Infrastruktur i Skåne m1708 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av förbättringar av infrastrukturen i Skåne. Motivering Skåne är en viktig tillväxtmotor i Sverige. Det


Utskottsberedning: 2010/11:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T340 av Jonas Jacobsson m.fl. (M) (doc, 57 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.