Margareta Israelsson (S)

Margareta Israelsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Lågstadielärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1992-05-23 – 2010-10-04
    • Ledig 1992-02-03 – 1992-05-22
    • Ordinarie 1991-11-30 – 1992-02-02
    • Ledig 1991-10-05 – 1991-11-29
    • Ordinarie 1984-10-03 – 1991-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1982-10-08 – 1984-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1992-02-13 – 1994-10-02
    • Suppleant 1992-01-23 – 1992-02-12
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Suppleant 1992-02-13 – 1994-10-02
    • Ledamot 1985-09-30 – 1992-02-12
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-03-27
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1988-10-03 – 1991-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2005-10-20
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-11-08 – 1998-10-05
    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-11-07
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-03-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:337 av Israelsson, Margareta (s) 7 maj 2010 Höjda patientavgifter till följd av avregleringen av apoteksmarknaden
Interpellationsdebatt 2008/09:185 av Israelsson, Margareta (s) 16 december 2008 Jävssituation i Statens kulturråd
Interpellationsdebatt 2008/09:184 av Israelsson, Margareta (s) 16 december 2008 Förhållanden inom Kulturutredningen
Interpellationsdebatt 2008/09:29 av Israelsson, Margareta (s) 21 oktober 2008 Minskade anslag till Forum för levande historia 2008

med anledning av prop. 1997/98:124 Ny körkortslag m.m.

Motion 1997/98:T51 av Eva Johansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:T51 av Eva Johansson m.fl. s med anledning av prop. 1997/98:124 Ny körkortslag m.m. I propositionen föreslås en regeländring som innebär att mopeder i fortsättningen får en högsta tillåten hastighet på 25 km/tim. Motivet för förändringen är EU-anpassning. Vi anser att det är rimligt att EU


Utskottsberedning: -1997/98:TU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt - för arbete och välfärd

Motion 1997/98:A50 av Göran Magnusson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:A50 av Göran Magnusson m.fl. s med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt för arbete och välfärd Västmanlands näringsliv präglas starkt av tillverkningsindustri. Det gör arbetsmarknaden sårbar, eftersom fortgående och nödvändiga produktivitetsförbättringar medför att alltmer kan


Utskottsberedning: -1997/98:AU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:55 Kvinnofrid

Motion 1997/98:Ju25 av Tone Tingsgård m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Ju25 av Tone Tingsgård m.fl. s med anledning av prop. 1997/98:55 Kvinnofrid Under senare tid har, bl.a. som en följd av flera domstolsutslag, en omfattande debatt förekommit i medierna om hur grova sexuella övergrepp på kvinnor uppfattas av olika organ i samhället, inte minst inom rättsväsendet.


Utskottsberedning: -1997/98:JuU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.